Wszystko o Filtrach SPF

czwartek, 24 lipca 2014

witajcie!

dziś kolejny post edukacyjny :) Tym razem o promieniowaniu słonecznym oraz o ochronie przed szkodliwym działaniem słońca. Mam nadzieję, że Was zaciekawi i dowiecie się paru nowych rzeczy.



Jak wiece na promieniowanie słoneczne składa się promieniowanie: 
UVA, które wywołuje starzenie się skóry, a także uczulenie słoneczne. Ok 90-95 %  tego promieniowania dociera do naszej skóry. Przenika przez chmury, szyby i nasz naskórek, przez co niszczy włókna kolagenowa i elastyny co prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry. 
Doskonałym dowodem na fotostarzenie się skóry jest zdjęcie amerykańskiego kierowcy, który przez 15 lat eksponował skórę na działanie UVA przenikającego przez szybę.Naukowcy oceniają, że prawa strona jego twarzy reprezentuje jego prawdziwy wiek, 66 lat, podczas gdy z lewej strony przypomina 86-latka! 


90% promieniowa UVA przenika przez chmury. Aż 50% dziennej dawki UV jest emitowane w godzinach od 11-15. Dlatego wtedy najlepiej unikać ekspozycji na slońce. Promieniowanie wzmacnia śnieg, który odbija 80-90% UV, piasek odbija do 50% UV, 50% UVA i 75% UVB przenika 1m w głąb wody. Co 1000m npm dawka promieniowania wzrasta az o 15%. Przybywanie w cieniu zmniejsza ekspozycję na UVA o 50, zaś w domu do 10-20%.

Jak promieniowanie UV i podczerwone (IR) wpływają na naszą skórę?
Światło słoneczne składa się z promieniowania UVA, UVB, UVC i IR (podczerwonego). UVA, UVB i IR przenika przez skórę.  Nowoczesne filtry chronią przed wszystkimi rodzajami promieniowania, inne zaś tylko przed UVA i UVB. Filtr to pierwsza warstwa ochrony. Druga fazą ochrony są antyoksydanty, które blokują i neutralizują działanie wolnych rodników (wolne atomy, które uszkadzają tkanki łączne. Filtry i kremy posłoneczne wyłapują wolny elektron doczepiając mu dodatkowy ładunek, przez co ten atom= rodnik staje się nie szkodliwy) oraz chronią przed przedwczesnym starzeniem się skóry.
Dodatkowo UVB powoduje poparzenie skóry i jest odpowiedzialne za 80% przypadków raka skory. Promieniowanie to powoduje uszkodzenia w skórze zanim jeszcze dojdzie do jej zaczerwienienia. Aby obronić organizm skóra staje się grubsza. Stąd czasem osoby o trądzikowej skórze mają mylne wrażenie o działaniu leczniczym słońca. Gdy skóra się broni, robi się grubsza, przez co zatykają się ujścia porów w skórze. Nadmiar sebum gromadzi się pod skórą. Gdy ograniczymy już nadmiar słońca skóra powraca do swojej poprzedniej grubości, a wtedy gruczoły łojowe zaczynają pracę ze zdwojoną siłą.
Jednak UVB ma tez korzystne działanie jeśli nie przebywamy na słońcu zbyt długo. Dzięki UVB organizm wytwarza witaminę D, a  skóra produkuje melaninę, która jest odpowiedzialna za opaleniznę. Musisz wiedzieć, że melanocyty w naszej długości geograficznej są przez nasz organizm "usypiane" na zimę. Skóra nie jest nastawiona na promieniowanie słoneczne więc odpoczywa. Na "obudzenie" melanocytów potrzebuje ok 2óch tygodni. Dlatego ważne jest by przed wyjściem na słońce posmarować skórę najwyższym faktorem. Skóra i tak się opali ale nieco wolniej. I właśnie- opali! a nie spali
i złuszczy. 




Filtry dzielimy  na organiczne lub chemiczne, które absorbują promieniowanie UV i zamieniają je na ciepło.
Filtry nieorganiczne i mineralne odbijają promieniowanie UV, rozpraszają je
i absorbują.
Antyoksydanty blokują wolne rodniki i neutralizują je.

A jak wybrać właściwy SPF?
SPF ( sun protection factor, czyli czynnik chroniący skórę) wydłuża czas podczas którego skóra może być bezpiecznie eksponowana na słońce. 
Ochronę słoneczną przeliczamy w prosty sposób: Liczbę SPF mnożymy zawsze 20x.
Więc jeśli używamy filtra 15 to 15x20= 300. Na słońcu bezpiecznie możemy zatem przebywać 300 minut (ok 5h). 
Ważne jest też by wybrać dobry filtr, a więc też trochę droższy. Gwarantuje on pielęgnacje skóry oraz tzw fotostabilność, czyli cały czas taką samą ochronę. Dobry SPF przeciwdziała procesom metabolicznym, które prowadzą do uszkodzeń elastyny i kolagenu. Walczą z fotostarzeniem.
Pamiętaj, że filtry są wodoodporne ale znikają ze skóry gdy wycieramy ją ręcznikiem...

Jeśli jednak zapomniałaś posmarować się kremem na słońce, skóra się zaczerwieniła koniecznie użyj kremu po opalaniu. Takie kremy maja działanie przeciwzapalne i kojące dzięki zawartych w nim cytokin mlekowych, które aktywują system odpornościowy komórek, redukują zaczerwienienia, przyspieszają odnowę komórkową skóry.

Liderem w pielęgnacji słonecznej jest marka Lancaster. Zawiera całą game kosmetykow przed, do i po opalaniu. Warto ich spróbować.




Leave a Comment

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawy post. Powinno być takich więcej :) Opalona skóra ładnie wygląda, ale zmarszczki we wczesnym wieku już nie. Sama przed laty często korzystałam z solarium a teraz nie obejdę się bez zabiegów medycyny estetycznej choć mam dopiero 29 lat :/ Pozdrawiam :)
http://nataliamakeupblog.wordpress.com/